Rovásírás a számítógépen

Rövid történet:

Még a digitális "ősidőkből" tudjuk, hogy a számítógépek programozásához és kezdetleges információ cseréjéhez eleinte a meglehetősen egyszerű angol abc-t használták a fejlesztők. Így lett a számítógépes programozási nyelv az angol. A számítástechnika elterjedésével együtt felmerült az a probléma, hogy a sok különböző nyelv és írásmód (francia, orosz, kínai, arab, zsidó, stb.) lejegyzésére az angol nyelv meglehetősen egyszerűnek bizonyult és alkalmatlan volt az adott szövegek lejegyzésére. 

Ezért felmerült az igény, hogy létrehozzanak egy szervezetet, ami irányítja és fejleszti az összes többi írásmód megjelenítését a számítógépeken. Ez a szervezett napjainkban UNICODE néven működik. Egyik céljuk, hogy lehetővé tegyék a világ összes beszélt nyelvének és írásmódjának a megjelenítését a számítógépen. Általában ezt minden nemzetéért felelős kormány időben észlelte és nemzeti büszkeségétől átitatva meg is tette azokat a lépéseket, melyekkel ezúton is kihangsúlyozhatta önálló írásbeliségét világban. Nem utolsó sorban a saját belső adminisztrációját is megkönnyítve ezáltal. 

Nekünk nem volt ilyen szerencsénk! Mivel a saját hivatalos tudományos köreink szerint ilyen írás nem létezik, hogy Székely-Magyar rovásírás ezért egyetlen hazai kormány sem tett lépéseket, hogy a rovásírás a Unicode része legyen. Magánkezdeményezésre 2008. augusztus 4-én érkezett a N3483. számú beadvány a nemzetközi szabványosító testülethez, az ISO/IEC-hez. Ez indította el azt a folyamatot, ami előbb-utóbb lehetővé tette, hogy a rovásírás szabványosan elfogadott írássá legyen. Az elmúlt évek során nagyon sok akadályoztató erővel szemben kellett megküzdenünk, ami késleltette a törekvéseinket (bővebben pl. itt: https://magyarrovas.hu/tisza-andras-levele/), de mára elértük, hogy a ősi írásunk teljes jogúan megjeleníthető az asztali PC-k képernyőjén. Ez a lehetőség még nem automatikus, mert hivatalos felkérés híján a rendszergazdák a felhasználok számától teszik függővé az ezirányú fejlesztéseiket. De magunk megtehetjük, hogy a PC-re feltelepítsük a billentyűzetet, illetve minimum egy darab szabványos betűkészletet

Lássuk a telepítés folyamatát

1. lépés

Az a legfontosabb, hogy a gépünkön legyen legalább egy általunk kiválasztott betűtípus, amit számítógépünk felismer és képes megjeleníteni. Kattintson a "betűtípusok" feliratra és válasszon ki egy önnek tetsző betűtípust. Az nem baj, ha többet is kiválaszt, a telepítési folyamat ugyan az. Kattintson a piros nyíllal megjelölt betűtípus nevére. Elsőként ezt a betűkészletet ajánljuk, nem csak azért, mert ez a legújabb fejlesztés, hanem mert ez nyújtja a legszélesebb felhasználási lehetőséget is.

2. lépés

A rákattintás után megjelenik a "Letöltések" ablak, amiben látható a kiválasztott betűtípus becsomagolt fájlja. Kattintson a "Megnyitás" gombra

3. lépés

Ekkor meglátjuk azt a mappát, ahová a gépünk elmentette a betűtípust. Jobb egér gombbal kattintsunk a pirossal bekarikázott betűtípus nevére.

4. lépés

Kattintsunk a bal egérgombbal a "Telepítés" nevű négyzetre. Ekkor a betűtípus automatikusan települ gépünk fontjai közé. Nem árt ellenőrizni, hogy a folyamat sikerült-e. Ezt úgy tehetjük meg, hogy megnyitjuk a "Vezérlőpult" nevű alkalmazást. 

5. lépés

Rákattintva megkeressük a listában a "Betűkészletek" mappát.

6. lépés

Nyissuk meg a "Betűkészletek" mappát bal egérgombbal rákattintva.

6. lépés

Keressük meg betűkészletek listájában az újonnan telepített betűnket. Ha megvan, örüljünk neki, mert megkezdhetjük a billentyűzet telepítését. Ha nem találja valószínűen eltévesztett valamit és kezdje elölről, vagy vegye fel velem a kapcsolatot

Ha sikeresen feltelepítette az Önnek tetsző betűket, Kezdjük el a billentyűzet kiosztás is.