Rovásírás a számítógépen
Rövid történet:
Még a digitális "ősidőkből" tudjuk, hogy a számítógépek programozásához és kezdetleges információ cseréjéhez eleinte a meglehetősen egyszerű angol abc-t használták a fejlesztők. Így lett a számítógépes programozási nyelv az angol. A számítástechnika elterjedésével együtt felmerült az a probléma, hogy a sok különböző nyelv és írásmód (francia, orosz, kínai, arab, zsidó, stb.) lejegyzésére az angol nyelv meglehetősen egyszerűnek bizonyult és alkalmatlan volt az adott szövegek lejegyzésére.
Ezért felmerült az igény, hogy létrehozzanak egy szervezetet, ami irányítja és fejleszti az összes többi írásmód megjelenítését a számítógépeken. Ez a szervezett napjainkban UNICODE néven működik. Egyik céljuk, hogy lehetővé tegyék a világ összes beszélt nyelvének és írásmódjának a megjelenítését a számítógépen. Általában ezt minden nemzetéért felelős kormány időben észlelte és nemzeti büszkeségétől átitatva meg is tette azokat a lépéseket, melyekkel ezúton is kihangsúlyozhatta önálló írásbeliségét világban. Nem utolsó sorban a saját belső adminisztrációját is megkönnyítve ezáltal.
Nekünk nem volt ilyen szerencsénk! Mivel a saját hivatalos tudományos köreink szerint ilyen írás nem létezik, hogy Székely-Magyar rovásírás ezért egyetlen hazai kormány sem tett lépéseket, hogy a rovásírás a Unicode része legyen. Magánkezdeményezésre 2008. augusztus 4-én érkezett a N3483. számú beadvány a nemzetközi szabványosító testülethez, az ISO/IEC-hez. Ez indította el azt a folyamatot, ami előbb-utóbb lehetővé tette, hogy a rovásírás szabványosan elfogadott írássá legyen. Az elmúlt évek során nagyon sok akadályoztató erővel szemben kellett megküzdenünk, ami késleltette a törekvéseinket (bővebben pl. itt: https://magyarrovas.hu/tisza-a